مهدی حاجی قاسمی

باید شنونده مشکلات تمام نهادهای سطح شهر باشیم اما به "شورای شهرداری" تبدیل شده ایم و نقش شورایی مان در قبال سایر سازمان‌ها مغفول مانده است.

به گزارش پایگاه خبری کرج امروز، مهدی حاجی قاسمی با بیان اینکه برگزاری نشست های مشترک زمینه ساز حل مشکلات مردم و ارتقای خدمت رسانی است، گفت: قبل از تاسیس سازمان نظام مهندسی استان و در سال ۶۷ شاهد آغاز فعال کانون مهندسان ساختمانی شهرستان کرج بودیم که با تشکیل استان البرز در سال ۹۰ مقدمات تاسیس سازمان شکل گرفت و مجوزهای قانونی صادر شد. تهیه ساختمان مناسب، بکارگیری اساتید و آموزش های لازم و ایجاد زیرساخت ها و امکانات لازم پروسه سختی بود که به ویژه در در دوره دوم هیئت مدیره گام های خوبی برداشته شد و ارائه اتوماسیون خدمات مهندسی کلید خورد.

وی افزود: گرچه در مراجعات شهروندان به شورا و شهرداری بعضا بعد منفی حوزه مهندسی مطرح می شود اما زحمات عزیزان را نیز نباید نادیده گرفت و باید به دنبال ریشه یابی مشکلات بود. قانونگذار برای نظام مهندسی در حوزه های مهندسی و فنی نقش مرجعیت دیده اما این جایگاه مغفول مانده است. سازمان نظام مهندسی باید به دنبال کاهش نارضایتی ها باشد و شورای پنجم کرج نیز از ابتدای دوره در این مسیر با سازمان همراه بوده است.

این مسئول خاطر نشان کرد: مشکلات و ساختار معیوب طرح تفصیلی کرج مهمترین عامل تخلفات ساختمانی شهر طی سنوات گذشته بوده و کمتر ساختمانی بدون تخلف در سطح شهر احداث شده که دوره کنونی شورای شهر با اصلاح ضوابط طرح تفصیلی و حذف سیستم دو نقشه ای، این امکان را برای مالکین و سازندگان و سرمایه گذاران فراهم آورده تا در ابتدای کار پروانه ساختمانی را اخذ و نقشه مصوب را اجرایی کنند.

تلاش برای رفع بروکراسی اداری در صدور پروانه

دبیر اول شورای اسلامی شهر کرج اذعان داشت: گام دوم تلاش برای رفع بروکراسی اداری در صدور پروانه بوده است، به نحوی که بعضاً پس از صدور دستور نقشه توسط شهرداری، مالکین برای طراحی و نقشه برداری، مهندس ناظر و سایر موارد مواردی که در قانون پیش بینی شده بیش از چند ماه زمان صرف می کردند اما اکنون و با مصوبه شورای شهر، شهرداری ملزم به صدور پروانه با یک طراح معمار است و سپس به مالکین فرصت سه ماهه برای انجام سایر کارها داده می شود.

حاجی قاسمی در ادامه به انعکاس مطالبات سازندگان اشاره و عنوان کرد: اکنون سرمایه گذاران از سازمان نارضایتی داشته و عنوان می کنند هزینه هایی که سازمان نظام مهندسی در قبال ارائه خدمات دریافت می کند، از هزینه های دریافتی شهرداری بابت صدور پروانه بیشتر است و از دیگر سو، خدماتی که دریافت کرده اند نیز چندان مشهود نبوده است. قرار ما بر این بوده تا سازمان در جایگاه تنسیق برای واقعی سازی خدمات مهندسی تلاش کند، حقیقتاً تلاشها تا این لحظه ملموس نبوده است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر کرج گفت: الزام به استفاده از بتن استاندارد و مطالعات لرزه نگاری از اقدامات خوبی است که با کمک سازمان نظام مهندسی برای استانداردسازی ساخت و سازها صورت گرفته و جای تقدیر دارد. بحث شناسنامه فنی و ملکی ساختمان نیز از دیگر موضوعات نیازمند شفاف سازی است. در اوایل دوره کنونی شورا که وزارت راه و شهرسازی تهیه این شناسنامه را لغو کرده بود اما شهرداری کرج به منظور حمایت مادی از سازمان نظام مهندسی بر تهیه آن تاکید داشت و انتظار داریم گزارش جامعی در خصوص آن ارائه شود.

وی در پایان اظهار کرد: علی ایهذا با توجه به قرار گرفتن در ماه های پایانی سال که مباحث درآمدی برای شهرداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، انتظار می رود سازمان از اقداماتی که ممکن است تبعاتی برای شهروندان و شهرداری از جهت صدور پروانه داشته باشد از قبیل ارجاع خودداری نموده و تمهیدات لازم در جهت تقسیط مبالغ شناسنامه با کارفرمایان را داشته باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =