افتتاحیه تصفیه خانه آب

با وجود محدودیت منابع آبی، یک هزار لیتر در ثانیه از آب های با کیفیت و شرب شهر کرج صرف فضاهای سبز می شود.

به گزارش پایگاه خبری کرج امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، حسین محمدی در مراسم بهره برداری از تصفیه خانه مهرویلا اظهار داشت: این میزان آب مصرفی برای فضای سبز برابر نیاز جمعیت ۵۰۰ هزار نفر است و این یک چالش اساسی است که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

 این مسئول در شورای اسلامی شهر کرج افزود: تصفیه خانه مهرویلا یکی از پروژه های ارزشمند و تولد یافته مصوبه دولت در راستای توسعه پایدار شهری در سال ۹۴ برای کلانشهرها است بر اساس این مصوبه شهرداری ها مکلف شده اند که ۲۰درصد آب مصرفی در شهرها را با پساب شهری جایگزین کنند.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج با اشاره به توافقی که در سال ۹۵ میان شهردار وقت کرج و مدیرعامل آن زمان شرکت آبفای البرز صورت گرفت، افزود: بر طبق این توافق مقرر شد که روزانه بالغ بر۱۲۰ لیتر بر ثانیه و معادل حدود ۱۵ تا ۲۰درصد آب مورد نیاز فضای سبز از محل پساب ها و تصفیه آن تامین شود، امید است حداقل ۵۰درصد از رقم این توافق در شورای پنجم شهر کرج محقق شود.

محمدی عنوان کرد: در کرج نزدیک به ۸۰ درصد آب آشامیدنی از منابع آبی زیرزمینی است، هر سال کیفیت این منابع کاهش می یابد و سالانه یک تا دو متر چاه های آبی ما افت دارد.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد آب مورد نیاز این کلانشهر از چاه های زیرزمینی تامین می شود تاکید کرد: در طی سال های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب بالغ بر سه و ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای احداث تصفیه خانه در شورای شهر مصوب شد که این رقم در سال جاری به ۵ میلیارد تومان رسیده است، انتظار داریم که با توجه به بودجه های تخصیص داده شده شاهد افتتاح ۵ تصفیه خانه جدید در شهر کرج باشیم. 

عضو شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه میانگین بارندگی در جهان حدود یکهزار میلیمتر و در ایران ۲۵۰ میلیمتر است، یادآور شد: متوسط بارندگی در ایران‌ یک چهارم متوسط جهانی است اما تبخیر در کشورمان چهار برابر میانگین جهانی است.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج عنوان کرد: محدودیت منابع آب در ایران یک شانزدهم جهان و مصرف آب در ایران دو برابر میانگین مصرف جهانی است، به عبارتی یک سی و دوم میانگین آب جهانی آب قابل دستری در ایران داریم.

وی توضیح داد: در کشورمان ۵۰ درصد از فاضلاب پساب تولیدی بدون تصفیه وارد محیط می شود و از طرفی ۷۰ درصد منابع آبی کشور را در بخش کشاورزی از دست می دهیم و بخش عمده آن از منابع آبی زیرزمینی تامین می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =